top of page

so 02. 12.

|

Havířov

Zdravé hranice s Lucií Königovou

Přihlašování uzavřeno
Zobrazit další události
Zdravé hranice s Lucií Königovou
Zdravé hranice s Lucií Königovou

Čas a místo

02. 12. 2023 15:00 – 18:00

Havířov, Na Nábřeží 1459/8A, Město, 736 01 Havířov, Česko

O události

ZDRAVÉ HRANICE

Většinou si představujeme, že hranice jsou něčím, co přichází na řadu v obtížných nebo nebezpečných situacích.

Ve skutečnosti ale vymezují to, co jsme ochotni (ne schopni) přijmout ze strany druhých. Základem všeho jsou vnitřní hranice: nejen, kolik toho DOKÁŽU, ale i kolik toho CHCI zvládnout. A co nechci.

Nechtění je tím tichým, vnitřním hlasem intuice, neslyšně vzdychnoucím před "Jasně, zařídím to." Nechtění je vnitřním ehhhh před "Ale nic, v pohodě."

Uvědomit (si!) a stanovit (si!) hranice není v naší kultuře nic lehkého. A může to být i pěkně nepříjemné. Ale nepříjemné je taky cítit úzkost z toho, když kývnu na něco, do čeho se mi vůbec nechce, protože už toho mám dost. Když se pak snažím někomu nebo něčemu vyhýbat, protože to nechci (nebo spíše neumím ?) říct narovinu?

Když se ale vymezíme - zřetelně, pevně, ale přitom s úctou k tomu druhému (je přece fér být citlivě upřímný, aniž zamýšlíme ublížit, a aniž neseme odpovědnost za city, myšlenky, přenosy a reakce těch druhých), prokazujeme laskavost sobě i jemu a vzájemným vztahům.

Být milý neznamená souhlasit a upozaďovat se, když to tak přitom necítíme. Tahle vnitřní varování nejsou ve většinou případů nic dramatického. Ale často si neuvědomíme, že dramatická vlastně mnohdy nemusí být ani ta řešení.

Že když to pak uděláme - zřetelně, upřímně a s úctou k sobě i druhému, vlastně to jde mnohem líp, než jsme čekali (báli se / styděli se / provinile ukrajovali ze sebe).

Hranice jsou proces. Stanovují se při každé další interakci, v každém dalším setkání, rozhovoru, mezilidském kontaktu... Potřebují naši všímavost a schopnost posoudit, jestli i z naší strany se něco změnilo, jestli to, jak se zrovna cítíme, vyžaduje menší či větší blízkost, menší či větší odstup, menší či větší zátěž, prostor, čas, důvěru...

ZDRAVÉ HRANICE - interaktivní workshop

- řada praktických cvičení a reflexí 

- co a k čemu jsou hranice, jak je poznat, sdílet a udržovat 

- hranice v komunikaci a vztazích 

- hranice ve vytížení, času a hmotě 

- hranice vnitřní i vnější

- naučte se cítit a ctít své limity

- poznejte své potřeby a pocity 

- komunikujte jasněji a jistěji 

- pozvěte na pomoc tělo a dech 

- vnímejte, co říkáte slovy i tělem 

- nacvičte si vymezující jednání 

- získejte odvahu 

- osvojte si své rituály a opory 

- využijte tipy, náměty, cvičení

Lucie Königová

Lucie se józe věnuje od roku 1998 a lekce vede od roku 2005. Jako lektorka jógy a jógové terapie vyučuje na lekcích a především na individuálních terapiích v Praze. Vede také semináře a školení na dalších místech ČR. Je součástí mezinárodních týmu pro výcvik jógové terapie a mentoruje jógové lektory z ČR i zahraničí. Je autorkou knihy Jóga z obýváku.

Ve své praxi i práci Lucie bohatě čerpá i z ájurvédy, somatických disciplín, trauma-sensitivních přístupů, přirozeného pohybu a tance. Zaměřuje se především na individuální práci se studenty, na míru šité sestavy a citlivé provázení studentů na jejich vlastní jógové cestě. Soustředí se na pěstování vnímavosti studentů k sobě samotným skrze jógovou praxi.

"Mým velkým přáním je, abych na lekcích lidem předávala radost ze života, z poznávání, ze zkoušení, zkoumání, hraní si, experimentů... Nemám touhu naučit lidi něco "správně", jak si často pod pojmem jógová terapie představují - tzv. správné dýchání, správný pohyb, správně provedenou pozici. Mým záměrem je tříbit v sobě i lidech okolo vnímavost k sobě i životu. Chuť se zájmem, hravostí, lehkostí, otevřeností a současně klidnou, soustředěnou pozorností v první řadě zakoušet, cokoli se právě děje - se vším všudy. A učit se z toho, tvořit si svůj vlastní styl a být si svým vlastním učitelem, který pak díky vnímavosti, toleranci, otevřenosti a upřímnosti k sobě je schopen totéž zažívat a projevovat i k ostatním. Asi by se to dalo pojmenovat i jako radost a odvahu být tím, kým skutečně jsme právě teď - v pohybu, dechu, myšlenkách, prožitcích."

Cena workshopu: 810 Kč

Pro potvrzení účasti je nutná úhrada zálohy ve výši 320 Kč na číslo účtu Studia YoGaia 2901132093/2010 do 7 pracovních dnů . Do poznámky pro příjemce uveďte Jméno_Příjmení_Hranice. Záloha je vratná do 11.11., poté lze pouze převést na jinou osobu. 

Sdílet událost

bottom of page