top of page

Když bolí záda

Pokud se zeptáte osteopatů, ortopedů, fyzioterapeutů a dalších odborníků na to, jak často trpí lidé bolestí páteře, většina z nich vám odpoví, že 90% procent lidí (a nebojí se tvrdit, že snad i více) trpí nějakou spinální poruchou. Nejčastěji je to kyfóza (prohnutí hrudní páteře a vytváření hrbu) nebo skolióza. Je ale spousta jiných defektů, ke kterým může dojít buďto akutně nebo častěji v důsledku dlouholetého špatného držení těla. Například vyhřezlé meziobratlové ploténky nebo neuritidy (záněty nervu), které způsobují i lavinu dalších potíží - závratě, bolest hlavy, nevolnost.

Chodí za mnou na lekce jógy různí lidé, ale i u nich platí, že zhruba 90% z nich přichází na začátku s tím, že mají problém s bolestí zad. To samé platí i pro masáže, a to zatím masíruji jen nejbližší okolí a nemusím chodit daleko, abych někoho s trápením se zády našla. Je potřeba si uvědomit, že není možné problém vyřešit za jednu lekci nebo jednu masáž. Můžete si pomoci od akutních potíží a projevů, ale špatnými návyky (dlouhé a špatné sezení, nošení nevhodné obuvi, hrbení např. i z psychických důvodů, aj.) nebo i psychickými problémy obecně, které bohužel často jen tak nezmizí, se bez práce jednou bohužel naše trápení opět vrátí. Abychom páteř uzdravili, je potřeba ji uzdravovat pomalu a trpělivě a hlavně si uvědomit spouštěč nemoci, což bývá často kámen úrazů, protože je potřeba poodstoupit ze svého obvyklého vnímání a ne každý se chce do této nepohodlné akce pouštět. :) Další věc, kterou si často neuvědomujeme je ta, že špatné postavení páteře a dlouhodobé problémy s ní vedou i k dalším potížím. Např. ledviny trpí, pokud je ve špatném stavu střední nebo spodní část naší páteře a dostavují se žlázové poruchy,


Rozhodla jsem se tedy napsat článek o technikách a cvicích, které mohou stát na počátku vaší práce s uzdravením. Inspiroval mě k tomu zánět nervu, který minulý týden prodělal můj muž a ani lékaři na pohotovosti, ani obvodní lékařka nebyli schopni mu přesně říci, že za jeho zdravotními problémy stojí právě neuritida a z ordinace odcházel s pocitem, že je hypochondr a s brufenem v ruce. Všeobecný lékař u něj nenašel ani příčinu, natož aby se věnoval terapii.


Jógovou praxi pro zdravá záda a správné držení těla začněte sukhásanou, ve které byste se měli cítit pohodlně. Pokud potřebujete, můžete si podložit zadeček polštářem nebo srolovanou dekou, abyste dostali kyčle nad úroveň kolen. Vaše páteř by měla být protažená, brada mírně přitažená k hrudníku a břišní stěna by měla být aktivní, s mírně podsazenou pánví, zapojte tedy uddijána mudru (pozor, neplést s bandhou). V této pozic se nalaďte na váš dech, uvolněte tělo a odpojte se od okolí.Další pozicí je Gomukhásana, pozice krávy, která protahuje sval rombický, podlopatkový, malý oblý a široký sval zádový. Pokud potřebujete, i tady si můžete podložit zadeček blokem, dekou nebo polštářem. Touto pozicí dosahujete správného postavení páteře, břišním dýcháním uvolňujete oblast kyčlí i pánevního dna. Pokud nespojíte dlaně, můžete si pomoci jógovým páskem.Jednou z prvních pozic, kterou doporučuji při bolestech zad, je paščimóttánásana, v překladu zádové protažení. Aktivně v této pozici protahujete vzpřimovače páteře. Pokud máte zkrácene svaly na nohou, můžete si podložit kolena např. srolovanou osuškou nebo polštářem, stejně tak si můžete znovu podložit sedací kosti, abyste nepřetěžovali kyčelní klouby.
Stejně tak můžete provést i Džanu Šíršásanu, pozici s hlavou na koleni, kde protahujete také široký sval zádový.


Přejděte do lehu na zádech, který nabízí mnoho spinálních cviků. Rotace je nejpřirozenější pohyb páteře, takže vám za ni budou vaše záda vděčná. Můj oblíbený cvik supta matsyendrásana - v lehu na zádech střídavě pokrčíte jednu nohu a s nádechem (svaly jsou při nádechu zpevněné a je menší riziko, že jim ublížíte) vedete jedno koleno přes položenou nataženou nohu a díváte se přitom na opačnou nataženou paži. Je důležité přitom nechat záda i ramena na podložce a koleno nepokládat dál, když už cítíte, že se rameno nebo lopatka od podložky vzdalují. Vydržte pět nádechů a výdechů a pak opakujte na druhou stranu. Podobných spinálních cviků je mnoho, můžete si vybrat takový, který vám nejvíce vyhovuje.zdroj obrázku: www.yogaasan.com


Pokud vás trápí bolest v oblasti beder, v lehu na zádech pokrčte jednu nohu a druhou se snažte zvedat tak, aby chodidlo směřovalo ke stropu a aby byla noha co nejvíce protažená. Použít k tomu můžete jógový pásek, pokud nemáte, tak třeba pásek od županu nebo pevný šátek. Protaženou nohu přitahujete s výdechem k tělu a s nádechem ji protahujete ke stropu. V pozici vydržte pět nádechů a výdechů, snažte se s výdechem v pozici pracovat a propínat nataženou nohu a poté nohy vystřídejte. Pamatujte také na to, že bedra mohou bolet také z toho důvodu, že máte možná povolené břišní svalstvo a bedra za vaše břišní svaly odvádí většinu práce (např. během cvičení).


Na obrázku má žena položenou nohu protaženou, vy si ji pokrčte, ať tolik svá záda nenamáháte.


Z pozic ve stoje doporučím možná náročnější rovnovážnou pozici, která ale ulevuje zároveň horní i spodní části zad, pokud ji provádíte správně a s respektem k svému tělu. Je to pozice garudásany - orel. Protahuje většinu svalů na páteři, včetně svalu trapézového, který je jedním z nejnamáhanějších. Kromě toho že intenzivně protahuje celá záda, také stabilizuje bedrokyčelní kloub (SI), protože obě poloviny pánve směřují vpřed a rovnoměrně tak působí na kraje SI kloubu. Pokud není SI kloub v rovnováze, může se stát (a také se většinou stává), že bude v disharmonii i horní část páteře, protože se celá páteř pod vlivem špatné základny začne "bortit".

Praxi zakončete v pozici šavásany a pokuste se ji, třeba i s menšími obměnami, opakovat v pravidelných intervalech, třeba každé ráno po probuzení. Uvidíte, že pravidelnou péčí a odbouráním zlozvyků a zbytečného stresu se brzy zbavíte i trápení se zády.


Monika Žídková


556 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page