Když bolí záda

Pokud se zeptáte osteopatů, ortopedů, fyzioterapeutů a dalších odborníků na to, jak často trpí lidé bolestí páteře, většina z nich vám odpoví, že 90% procent lidí (a nebojí se tvrdit, že snad i více) trpí nějakou spinální poruchou. Nejčastěji je to kyfóza (prohnutí hrudní páteře a vytváření hrbu) nebo skolióza. Je ale spousta jiných defektů, ke kterým může dojít buďto akutně nebo častěji v důsledku dlouholetého špatného držení těla. Například vyhřezlé meziobratlové ploténky nebo neuritidy (záněty nervu), které způsobují i lavinu dalších potíží - závratě, bolest hlavy, nevolnost.

Chodí za mnou na lekce jógy různí lidé, ale i u nich platí, že zhruba 90% z nich přichází na začátku s tím, že mají problém s bolestí zad. To samé platí i pro masáže, a to zatím masíruji jen nejbližší okolí a nemusím chodit daleko, abych někoho s trápením se zády našla. Je potřeba si uvědomit, že není možné problém vyřešit za jednu lekci nebo jednu masáž. Můžete si pomoci od akutních potíží a projevů, ale špatnými návyky (dlouhé a špatné sezení, nošení nevhodné obuvi, hrbení např. i z psychických důvodů, aj.) nebo i psychickými problémy obecně, které bohužel často jen tak nezmizí, se bez práce jednou bohužel naše trápení opět vrátí. Abychom páteř uzdravili, je potřeba ji uzdravovat pomalu a trpělivě a hlavně si uvědomit spouštěč nemoci, což bývá často kámen úrazů, protože je potřeba poodstoupit ze svého obvyklého vnímání a ne každý se chce do této nepohodlné akce pouštět. :) Další věc, kterou si často neuvědomujeme je ta, že špatné postavení páteře a dlouhodobé problémy s ní vedou i k dalším potížím. Např. ledviny trpí, pokud je ve špatném stavu střední nebo spodní část naší páteře a dostavují se žlázové poruchy,


Rozhodla jsem se tedy napsat článek o technikách a cvicích, které mohou stát na počátku vaší práce s uzdravením. Inspiroval mě k tomu zánět nervu, který minulý týden prodělal můj muž a ani lékaři na pohotovosti, ani obvodní lékařka nebyli schopni mu přesně říci, že za jeho zdravotními problémy stojí právě neuritida a z ordinace odcházel s pocitem, že je hypochondr a s brufenem v ruce. Všeobecný lékař u něj nenašel ani příčinu, natož aby se věnoval terapii.


Jógovou praxi pro zdravá záda a správné držení těla začněte sukhásanou, ve které byste se měli cítit pohodlně. Pokud potřebujete, můžete si podložit zadeček polštářem nebo srolovanou dekou, abyste dostali kyčle nad úroveň kolen. Vaše páteř by měla být protažená, brada mírně přitažená k hrudníku a břišní stěna by měla být aktivní, s mírně podsazenou pánví, zapojte tedy uddijána mudru (pozor, neplést s bandhou). V této pozic se nalaďte na váš dech, uvolněte tělo a odpojte se od okolí.